Widok kalendarza pozwala na dokładne planowanie i zarządzanie zadaniami w systemie oraz zapewnia kontrolę nad czasem i harmonogramem pracy. Działaj na zadaniach umieszczonych w kalendarzu w prosty sposób, dzięki temu łatwiej zorganizujesz swoją pracę na co dzień.

Zadania na kalendarzu

Do przeglądania zadań i do ich zarządzania służą trzy rodzaje widoku kalendarza: miesięczny, tygodniowy oraz dzienny. Możesz zdecydować, który będzie odpowiedni dla Ciebie, aby dodawać zadania i planować ich realizację. Zastosuj poniższe wskazówki przy pracy na zadaniach, aby lepiej nimi zarządzać:

  • Widok kalendarza uwzględnia zadania z wyznaczonym terminem realizacji. Możliwe jest również wyświetlenie zadań bez określonego terminu, wystarczy, że przejdziesz do zadań niezaplanowanych.
  • Zadanie dodasz na różne sposoby, w zależności od rodzaju widoku, na którym pracujesz:
    • Na wszystkich widokach kalendarza standardowo masz możliwość dodania zadania poprzez kliknięcie ikonki .
    • Pracując na widoku miesięcznym wystarczy, że klikniesz w wybrany dzień – wówczas pojawi się okno dodawania nowego zadani lub przytrzymasz lewy przycisk myszya na konkretnym dniu i przeciągniesz, aby dodać zdanie na konkretny zakres dat. Takie rozwiązanie jest przydatne przy planowaniu zadań długoterminowych.
    • Na widoku dziennym i tygodniowym dodatkowo możesz dodać zadanie w wybranym dniu klikając i przeciągając pionowo za pomocą myszki. Dzięki temu od razu ustalisz godziny, w jakich zadanie ma zostać wykonane.
  • Na widoku tygodniowym i dziennym zobaczysz tylko te zadania, które mają przypisaną datę rozpoczęcia i zakończenia oraz są oznaczone tagiem typu wydarzenie. Widoki te służą do szczegółowego planowania pracy w określonym przedziale czasu, zarówno na poziomie dniowym, jak i godzinowym. W przypadku dodawania zadania na tych widokach będziesz mógł je zapisać dopiero wtedy, gdy przypiszesz im ten rodzaj tagu – pole to jest obowiązkowe.
  • Klikając w wybrany dzień na widoku miesięcznym kalendarza, po prawej stronie – pod filtrami panelu bocznego, pojawią się ułożone kolejno zadania z tego dnia z informacją, ile dni pozostało na jego ostateczne wykonanie. Klikając w nie zostaniesz przekierowany do okna podglądu i edycji wybranego zadania.
  • Status zadania możesz zmienić bezpośrednio z poziomu widoku kalendarza – w tym celu najedź kursorem na wybrane zadanie i kliknij w ikonkę kółka w kolorze aktualnie przypisanego statusu, a następnie wybierz nowy, zgodny z aktualnymi potrzebami.
  • Wszystkie zadania oznaczone statusem wykonane będą lekko wyszarzone, abyś łatwo odróżniał je od tych, które wciąż czekają na zakończenie działań. Pamiętaj, że zadania te zobaczysz dopiero po wyłączeniu filtru Nie pokazuj wykonanych zadań.
  • Na widoku zauważysz również przypisany do zadania priorytet – będzie on oznaczony odpowiednim kolorem przy lewej krawędzi zadania.
  • Zmień zakres godzin dla terminu wykonania zadania na widoku tygodniowym i dziennym, rozciągając je lub skracając. Najedź kursorem na ikonkę znajdującą się przy dolnej krawędzi zadania, a następnie rozciągnij lub skróć godziny, w których ma być wykonane.
  • Edytuj jednocześnie wiele zadań za pomocą paska grupowych akcji. Wciśnij przycisk Ctrl i zaznacz zadania, dla których chcesz wprowadzić te same zmiany naraz. Takie działanie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i usprawni zarządzanie zadaniami.
  • Jeśli zadanie będzie miało ustawioną cykliczność lub przypisanego kontrahenta zauważysz to dzięki ikonkom i .
  • Na zadaniach projektowych będą dodatkowo widoczne charakterystyczne tylko dla nich oznaczenia, takie jak: kamień milowy , zatwierdzenie czy podzadania .
  • W przypadku zadań projektowych, po kliknięciu na ikonkę zatwierdzenia , możesz z poziomu widoku szybko zmienić status zatwierdzenia, bez konieczności wchodzenia w podgląd zadania.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Zmieniaj termin zadań

Przenoszenie zadań umożliwia zmianę daty na widoku miesięcznym oraz zmianę daty wraz z godziną na widoku tygodniowym i dziennym. Dzięki temu szybko i łatwo dostosujesz harmonogram swoich zadań do bieżących potrzeb lub zmieniających się priorytetów.

W prosty sposób możesz przenieść zadanie na inny termin. Wystarczy, że najedziesz na nie kursorem, następnie przytrzymasz lewym przyciskiem myszki i przeciągniesz w odpowiednie miejsce na wybranym widoku kalendarza.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Niezaplanowane zadania

Dodawane przez Ciebie zadanie nie zawsze będzie miało określony termin wykonania i trafi wtedy do grupy zadań bez terminu wykonania lub do indywidualnej grupy, którą wybierzesz.

Na widoku kalendarza także możesz utworzyć zadanie bez konieczności ustalenia konkretnego terminu, jednak nie zobaczysz go wówczas na głównym widoku, tylko trafi ono do sekcji niezaplanowanych zadań. Dzięki niej, w każdej chwili będziesz mógł sprawnie przypisać termin wykonania do zadania, poprzez umieszczenie go w kalendarzu.

Niezaplanowane zadania na widoku miesięcznym

Aby zobaczyć zadania bez terminu wykonania przejdź do sekcji niezaplanowanych zadań klikając w ikonkę . Na panelu bocznym zauważysz wszystkie zadania bez przypisanej daty z podziałem na grupy, do których należą. W zależności od potrzeb możesz przypisać im termin klikając na konkretne zadanie lub przytrzymując lewym przyciskiem myszki i przeciągając na wybrany dzień w kalendarzu.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Pamiętaj, że operacja przenoszenia poszczególnych zadań z kalendarza na niezaplanowane, spowoduje, że zostanie z nich usunięty termin wykonania.
Niezaplanowane zadania na widoku tygodniowym i dziennym

Na widoku tygodniowym i dziennym zobaczysz tylko te zadania, które posiadają przypisany tag typu wydarzenie. Ponadto, zadania z terminem wykonania, który obejmuje jedynie datę zakończenia, zostaną przeniesione do sekcji zadań niezaplanowanych. Dzieje się tak z powodu różnych formatów dat przypisanych do tych zadań.

Jeżeli chcesz, aby zadania były widoczne na kalendarzu w podziale dniowym i tygodniowym to musisz im przypisać tag typu wydarzenie oraz ustalić datę rozpoczęcia i zakończenia. Możesz je również dodać na widoku kalendarza przeciągając z niezaplanowanych na odpowiedni dzień i godzinę, co automatycznie zaktualizuje datę oraz czas rozpoczęcia i zakończenia zadania.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Pełny widok niezaplanowanych

Na widoku tygodniowym i dziennym kalendarza znajdziesz dodatkową funkcję Pełny widok niezaplanowanych, za pomocą której dostosujesz widok elementów w sekcji Niezaplanowanych zadań do własnych upodobań. Dzięki niej możesz rozszerzyć go o dodatkowe informacje, takie jak nazwa kontrahenta, tagi lub godziny realizacji ustalone w polu termin wykonania, co ułatwi zarządzanie zadaniami poprzez szybki dostęp do ich szczegółów.

Możesz w prosty sposób aktywować tę funkcję – wystarczy, że przejdziesz do ustawień widoku kalendarza za pomocą ikonki , a następnie włączysz opcję Pełny widok niezaplanowanych .

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Warto wiedzieć, że po aktywacji lub dezaktywacji funkcji Pełny widok niezaplanowanych zostanie ona automatycznie zapisana na widoku. Dzięki temu przy ponownym przejściu do okna niezaplanowanych zadań będziesz je widział w takiej formie, w jakiej zostały zachowane.

Wybierz kolor dla zadań

Istnieje możliwość sortowania zadań na widoku kalendarza za pomocą koloru. Zdecyduj czy chcesz, aby system wyróżnił zadania zgodnie z kolorem grupy, do których są przypisane czy ustalił kolor dla zadań z tym samym priorytetem kontrahenta.

Aby włączyć tę funkcję dostosuj widok kalendarza klikając ikonkę , a następnie rozwiń opcję Kolor i wybierz pole Grupa zadania lub Priorytet kontrahenta.

Funkcja koloru dla zadań na widoku kalendarza jest dostępna jedynie w Module Zadań. W przypadku zadań projektowych, brak możliwości wyboru koloru na kalendarzu wynika z tego, że zarówno kolor grupy jak i kolor priorytetu kontrahenta jest przyznawany dla całego projektu, a więc wszystkie zadania byłyby oznaczone tą samą barwą.
Kolor zgodny z grupą zadań

Kolorowanie zadań zgodnie z ich grupą jest domyślnie włączoną funkcją i umożliwia szybkie rozpoznanie zadań z różnych grup. Dzięki temu możesz skuteczniej identyfikować zadania, które wcześniej uporządkowałeś według własnych potrzeb.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Kolor zadań zgodny z priorytetem kontrahenta

Kolorowanie zadań zgodnie priorytetem kontrahenta polega na wyróżnieniu tych, które są:

  • bez przypisanego kontrahenta - będą wyświetlane na szaro,
  • powiązane z kontrahentem - zostaną oznaczone kolorem charakteryzującym dany priorytet.
Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyszukać zadania dla najważniejszych kontrahentów i poświęcić im więcej uwagi.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Pamiętaj, że kolor dla grup zadań jest ustalany przy jej tworzeniu i zawsze możesz go edytować. Natomiast priorytet kontrahenta jest definiowany w ustawieniach Modułu CRM i wybierany podczas edycji kontrahenta.