Konkretne i dobrze zdefiniowane zadania przyśpieszą codzienną pracę, a dostępne w systemie akcje na zadaniach projektowych pomogą ją jeszcze bardziej usprawnić. Przekształcanie zadań w projekty lub podzadania może być bardzo przydatne w codziennej pracy, kiedy działania są zbyt złożone lub musisz rozłożyć je na mniejsze części.
Dodawaj zadania projektowe
Zadania projektowe dodasz do systemu w ten sam prosty sposób co zadania zwykłe, możesz to zrobić:
- z poziomu Modułu Projekty w istniejącym projekcie,
- z poziomu widoku kalendarz dla projektów,
- z poziomu dodawania zadania zwykłego lub za pomocą paska szybkiego dostępu - poprzez przypisanie projektu.
Na zadaniach projektowych wykonasz również te same akcje, co w przypadku zadań zwykłych. Jednak dodatkowo znajdziesz tu wiele nowych funkcji, elementów zadań czy nawet widoków, które umożliwią efektywną pracę na projektach.
Przekształcaj zadanie w projekt
Jeżeli okazało się, że zadanie projektowe, które stworzyłeś obejmuje zbyt wiele szczegółów oraz jest za bardzo rozbudowane, możesz w łatwy sposób przekształcić je w projekt. Dzięki temu uzyskasz dostęp do nowych narzędzi oraz funkcjonalności, które pozwolą Ci na jeszcze lepszą organizację pracy.
Przekształcanie zadania w projekt
Akcję przekształcenia zadania w projekt znajdziesz w trakcie edycji zadania. Aby to zrobić, należy i kliknąć ikonkę , która znajduje się w prawym górnym rogu. Następnie wybierz opcję Więcej, a pojawi się rozwijane menu, z którego należy wybrać opcję Utwórz projekt z zadania.
Efekty przekształcenia zadania w projekt
System automatycznie wyświetli komunikat, w którym będziesz musiał potwierdzić - czy chcesz przekształcić zadanie w projekt. Jeżeli zdecydujesz się na takie działanie zostanie utworzony nowy projekt, do którego zostaną przeniesione szczegóły zadania. Wówczas zmienione zostaną takie elementy jak:
- Tytuł zadania -> Tytuł projektu
- Opis zadania -> Opis projektu
- Uczestnicy zadania -> Uczestnicy projektu
- Podzadania -> Zadania projektu
W każdej chwili możesz wrócić do pierwotnego zadania. Wystarczy przejść do historii projektu i kliknąć w link do niego lub skorzystać z filtru archiwalne zadania, ponieważ każde zadanie przekształcone w projekt jest automatycznie archiwizowane. Dzięki temu nie utracisz do niego dostępu i w dowolnym momencie będziesz mógł je odzyskać poprzez przywrócenie z archiwum i wznowić pracę.
Przekształcaj zadanie w podzadanie
Jeżeli w trakcie pracy okaże się, że utworzone zadanie projektowe jest bezpośrednio związane z innym to możesz sprawnie przekształcić je w podzadanie dla tego zadania. Takie działanie pomoże Ci skuteczniej zarządzać zadaniami projektowymi, poprzez podzielenie ich na mniejsze etapy i dzięki przydzieleniu do nich poszczególnych osób z zespołu.
Przekształcanie zadania w podzadanie
Zadanie możesz przekształcić w podzadanie z poziomu okna jego edycji. Wystarczy, że klikniesz ikonkę , która znajduje się w prawym górnym rogu, a następnie najedziesz kursorem na pole Więcej i wybierzesz opcję Ustaw jako podzadanie.
Nad opisem zadania pojawi się okno, w którym musisz wpisać tytuł zadania, do którego chcesz przypisać obecne. Wystarczy, że wpiszesz parę pierwszych liter docelowego zadania, a pokaże się lista z podpowiedziami. Wybierz zadanie, które Cię interesuje, a system automatycznie przypisze je jako podzadanie do zadania głównego.
Od tej pory utworzone podzadanie znajdziesz w zadaniu głównym, do którego je przypisałeś. Przeniesione zostaną wszystkie jego szczegóły wraz z komentarzami i załącznikami.
Przekształcaj podzadanie w zadanie
W każdej chwili możesz przekształcić podzadania w zadania, jeżeli okaże się, że nie są powiązane z zadaniem głównym lub praca nad nimi będzie bardziej rozległa. Dzięki temu dopasujesz swoją pracę do aktualnych potrzeb i warunków.
Znajdź interesujące Cię podzadanie, a następnie przejdź do jego edycji. W prawym górnym rogu podzadania znajdziesz ikonkę . Po kliknięciu na nią wybierz opcję Więcej, a następnie pole Przekształć w zadanie. Od tego momentu podzadanie zmieni się w niezależne zadanie.
- Po przekształceniu podzadania w zadanie jego grupa pozostanie taka sama jak w zadaniu głównym, dzięki czemu z łatwością je odnajdziesz.
- Jeżeli utworzone przez Ciebie zadanie jeszcze bardziej się rozrośnie możesz również przekształcić je w osobny projekt.