Widok kanban to intuicyjne narzędzie dla szybkiego i efektywnego zarządzania zadaniami, które wyróżnia wizualnie. Dzięki wirtualnej tablicy możesz łatwo przyporządkowywać zadania do określonych etapów pracy, obserwować ich przepływ i szybko reagować na zmiany.

Dostosuj tablicę kanban

Możesz w dowolny sposób dostosować widoczność elementów zadania na tablicy kanban, która graficznie prezentuje konkretne zadanie. Zauważysz na niej podstawowe dane, takie jak:

  • Termin wykonania ,
  • Tagi ,
  • Kontrahent/Projekt - pole widoczne tylko w Module Zadań,
  • Priorytet – jeśli będzie określony zauważysz go w postaci kolorowego paska, odpowiadającego wybranemu priorytetowi, na lewej krawędzi zadania.

Podobnie jak na widoku tabelarycznym dla zadań dostępne są inne oznaczenia w postaci ikon, informujące o:

  • postępie wykonania zadania ,
  • postępie dla listy zadań ,
  • ilości komentarzy .

Na widoku kanban możesz zauważyć dodatkowe oznaczenie dla zadań, które mają przypisaną cykliczność .
Dostosuj swój widok

Widok elementów zadania możesz modyfikować według aktualnych potrzeb i upodobań, aby praca na tablicy kanban była dla Ciebie wygodna i efektywna. Wejdź w ikonkę ustawień widoku , a następnie kliknij opcję Dostosuj i aktywuj lub dezaktywuj wybrane elementy dla zadań.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Wszystkie pola z opcji Dostosuj są domyślnie włączone. Dzięki temu najistotniejsze dane dla zadań będziesz miał na widoku, tak abyś niczego ważnego nie przeoczył i nie musiał ich długo szukać.
Widok zadań projektowych na tablicy kanban

Poza podstawowymi elementami zadań istnieją dodatkowe, które występują na tym widoku tylko dla zadań z projektu. Dlatego też pracując na nich na kanbanie zauważysz w opcji Dostosuj również takie pola jak:

  • Kamień milowy ,
  • Zatwierdzenie ,
  • Projekt ,
  • Podzadania .

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Jeśli zdecydujesz się aktywować pole Podzadania, będą one widoczne w postaci ikonki wyświetlanej na karcie zadania, które je posiada. Obok niej zauważysz liczbę informującą o ich ilości.

Zadania na kanbanie

Tablica kanban jest miejscem, w którym będziesz mógł sprawnie i intuicyjnie zarządzać swoimi zadaniami, zarówno zwykłymi, jak i projektowymi. Wizualna prezentacja zadań ułatwia identyfikowanie realizacji danego etapu czy problemów.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Sprawdź, jak efektywnie zarządzać zadaniami na kanbanie:

  • W prosty i szybki sposób możesz zmienić status zadań przenosząc je ręcznie do wybranej kolumny. Wystarczy, że najedziesz kursorem na wybrane zadanie, a następnie przytrzymasz lewy przycisk myszki i przeciągniesz je w odpowiednie miejsce. Takie rozwiązanie pozwoli Tobie i Twojemu zespołowi lepiej organizować pracę, aktualizować poszczególne etapy i w łatwy sposób zmieniać kolejność zadań.
  • Pamiętaj, że pracując na zadaniach projektowych na widoku Grupy zadań projektu na kanbanie masz możliwość bezpośredniej zmiany grupy dla zadań poprzez przeciągnięcie – w taki sam sposób jak w przypadku zmiany statusu zadań.
  • Na widoku kanban znajdziesz ikonkę również najeżdżając na pole danej kolumny - przy jej nazwie. Po kliknięciu na nią, otworzy się okno dodawania nowego zadania z automatycznie przypisanym statusem lub grupą dla zadań projektowych, w zależności od tego na nagłówek, której kolumny klikniesz.
  • Kanban umożliwia także szybkie dodanie zadania z poziomu widoku. W każdej kolumnie określonej znajdziesz pole +Dodaj – kliknij w nie, po czym wpisz nazwę dla nowego zadania i wciśnij Dodaj lub Enter.
  • Warto pamiętać, że podczas dodawania nowego zadania możesz od razu uzupełnić inne dane klikając w odpowiednie ikonki na karcie zadania. W ten sposób sprawnie dodasz do niego uczestników , priorytet , tagi , termin wykonania czy kontrahenta lub projekt (dla zadań zwykłych) i dodatkowo kamień milowy w przypadku zadań w projekcie.
  • W podobny sposób wyedytujesz niektóre podstawowe dane zadania bezpośrednio na widoku kanban. Wystarczy, że klikniesz w odpowiednie ikonki widoczne na karcie zadania z: terminem wykonania, uczestnikami, tagami, kontrahent/projekt czy kamieniem milowym. Możesz także zmienić projekt klikając w ikonkę – pojawi się po najechaniu kursorem na nazwę projektu na karcie wybranego zadania.
  • W tym miejscu możesz również szybko zmienić status zatwierdzenia dla zadania w projekcie, jeśli miało włączoną funkcję zatwierdzania. W tym celu kliknij w ikonkę widoczną na wybranym zadaniu, a następnie wybierz odpowiedni status.
  • Na kanbanie zmiany w zadaniu możesz także wprowadzać za pomocą ikonki dostępnej w prawym górnym rogu zadania. Znajdziesz w niej różne funkcje umożliwiające szybką edycję grupy, priorytetu i kamienia milowego. Z tego miejsca będziesz mógł również duplikować, usunąć i archiwizować zadanie oraz skopiować do schowka jego link czy wymagać zatwierdzenia.
  • Po włączeniu funkcji zatwierdzenia zadania pojawią się dodatkowe pola: nie wymagaj zatwierdzenia, edytuj osoby zatwierdzające i ustaw status zatwierdzenia. Dzięki temu w jednym miejscu możesz wykonać kilka akcji związanych z tą funkcją.
  • Do wyboru masz również inny rodzaj edycji zadań na widoku kanban – za pomocą paska grupowych akcji. Wciśnij przycisk Ctrl i zaznacz jedno lub wiele zadań w celu szybkiego wprowadzenia zmian, korzystając z opcji dostępnych na pasku szybkiej edycji.
  • Aby widok Twoich zadań był bardziej uporządkowany i lepiej zorganizowany, możesz je wyróżnić za pomocą koloru. System domyślnie pokazuje zadania bez koloru, abyś sam mógł zdecydować, jaki sposób wyróżnienia zadań najbardziej Ci odpowiada. Przejdź do ikonki ustawień widoku i rozwiń opcję Kolor , a następnie kliknij odpowiednie pole, aby nadać kolor zadaniom zgodnie z Grupą zadania lub Priorytetem kontrahenta.

Organizuj zadania na tablicy

Na tablicy kanban Twoje zadania będą poukładane według statusu. Dzięki temu możesz z łatwością kontrolować etap realizacji poszczególnych zadań. W przypadku zadań w projekcie istnieje dodatkowy rodzaj podziału – zadania mogą być pogrupowane według przypisanych im grup dla zadań projektowych. Pozwoli Ci to wybrać widok zadań, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom przy pracy nad projektem.

Widok kanban zgodny z grupami jest domyślnie aktywowany w Module Projektów, jednak w każdej chwili możesz go zmienić na widok zgodny ze statusem.

Wejdź w ikonkę dostępną nad widokiem zadań, a następnie kliknij w pole Widok i wybierz odpowiedni dla siebie: Grupy zadań projektu lub Statusy zadań.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Na tablicy kanban w nagłówku każdej kolumny zauważysz nawias z liczbą w środku, która wskazuje sumę wszystkich zadań oznaczonych konkretnym statusem lub grupą zadań.

Dostosuj widoczność grup

W Tillio na widoku kanban masz możliwość dopasować pod siebie widoczność kolumn. Dzięki temu w elastyczny sposób dostosujesz widok tablicy pod swoje zadania, a praca na nim stanie się bardziej przejrzysta i efektywna.

Widok statusów lub grup zadań możesz dostosować klikając na ikonkę , którą znajdziesz nad widokiem zadań. Następnie wybierz opcję Widoczność grup , po kliknięciu której pojawi się okno z dostępnymi statusami lub grupami – jeśli wybrałeś widok grup zadań projektu.

Domyślnie włączone są wszystkie kolumny, jednak to od Ciebie zależy, które zadania będą widoczne na Twojej tablicy. Dostosuj widoczność grup używając przycisku przełącznika , aby aktywować lub dezaktywować wybraną kolumnę na widoku zadań.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Grupy zadań na kanbanie

Grupuj zadania projektowe, aby lepiej zorganizować widok i usprawnić swoją pracę. Grupowanie ma wiele zalet – dzięki niemu ustalisz priorytety w swoich działaniach, usystematyzujesz pracę i będziesz mógł łatwo kontrolować przebieg realizacji projektu.

Nową grupę dla zadań projektowych na kanbanie dodasz na 2 sposoby:

  • Za pomocą funkcji Edytuj grupy zadań projektu , którą znajdziesz w prawym górnym rogu widoku – w oknie edycji kliknij w pole +Dodaj lub w ikonkę , która przekieruje cię do pola +Dodaj, następnie wpisz nazwę i zatwierdź ją lub wciśnij Enter.
  • Masz też możliwość dodać grupę z poziomu widoku, aby to zrobić kliknij w nagłówku jednej z istniejących grup i rozwiń opcję Dodaj grupę. Wybierz pole Dodaj grupę z lewej strony lub Dodaj grupę z prawej strony, w zależności od miejsca, w którym ma być umieszczona i od kolumny, z której chcesz wykonać akcję.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Warto wiedzieć, że z poziomu widoku możesz także zmienić nazwę grupy klikając w ikonkę w nagłówku wybranej grupy. Ponadto, w ten sam sposób szybko usuniesz konkretną grupę za pomocą ikonki .
Ustawiaj kolejność grup na widoku

Dodatkowo, możesz ułatwić sobie pracę na zadaniach w projekcie poprzez korzystanie z funkcji zmiany kolejności grup na widoku kanban. Możesz dowolnie je ustawiać i zamieniać ich kolejność poprzez chwycenie nagłówka kolumny i przeciągnięcie w odpowiednie miejsce na widoku. Pamiętaj jednak, że nie zmienisz miejsca dla domyślnej grupy Bez grupy.

Zrzut ekranu widoku osi czasu z ułożonymi zadaniami

Pamiętaj, że priorytet grup możesz ustalić także za pomocą opcji Edytuj grupy zadań projektu . Wystarczy, że w oknie edycji chwycisz ikonkę przy lewej krawędzi pola wybranej grupy i przeciągniesz je w odpowiednie miejsce na liście grup.